A gdyby tak rzucić wszystko i wskoczyć do sauny...

gich, gorących kąpieli? Balia ogrodowa oferuje to i jeszcze więcej. Największym, ale nie jedynym, plusem balii ogrodowej jest właśnie to, że służy do brania długich, odprężających kąpieli na świeżym powietrzu, pozwalając na umilen

A gdyby tak rzucić wszystko i wskoczyć do sauny... sauny ogrodowe

Zalety posiadania balii ogrodowej


Jakie płyną zalety z posiadania balii ogrodowej? Czy w ogóle warto inwestować w coś takiego? Zadajmy sobie jedno, podstawowe pytanie ? kto nie lubi długich, gorących kąpieli? Balia ogrodowa oferuje to i jeszcze więcej. Największym, ale nie jedynym, plusem balii ogrodowej jest właśnie to, że służy do brania długich, odprężających kąpieli na świeżym powietrzu, pozwalając na umilenie zimowych wieczorów. Właśnie ? zimowych, ale nie oznacza to wcale, że nie można skorzystać z balii ogrodowej również latem, dlatego że równie dobrze nadaje się na chłodne kąpiele w upalne dni. Dodatkowo korzystanie z takiej formy odpoczynku jest dobre dla zdrowia, gdyż hartuje nasz organizm. Ponadto używanie takiej balii jest niezwykle praktyczne, wystarczy tylko dostęp do wody i odrobina drewna, żeby móc cieszyć się relaksującą kąpielą.


Skąd pochodzi sauna?


Początki sauny sięgają niepamiętnych czasów. Już w epoce kamienia ludzie zażywali kąpieli w rozgrzanym powietrzu, które miały miejsce w wykopanych jamach lub w chatach z gliny. Zostało nazwane to ?łaźnią pocącego się kamienia?, ze względu na wykorzystywaną technikę, polegającą na układaniu i podpalaniu kamieni, a później polewaniu ich wodą. Idea sauny rozwijała się w różnych regionach równolegle, jednak to w Finlandii zakorzeniła się na dobre. Na początku budowano sauny z kamienia lub w formie skórzanych namiotów. Później do ich budowy zaczęto używać drewna i pozostało tak do dzisiaj. Inny rodzaj sauny wykształcił się w basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Rzymie, gdzie znajdowały się termy, nieco różniące się od fińskich saun.


Czego używa się w budowie sauny?


Standardowa sauna składa się z niewielkiego pomieszczenia, którego zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza. Ponadto istotnym elementem każdej sauny jest mechanizm, który podgrzewa powietrze. Zarówno materiały do budowy pomieszczenia, jak i potrzebne do konstrukcji elementów grzewczych, są różne dla każdego typu sauny. Większość saun jest wykonana z odpowiedniego gatunku drewna, sufit jak i ściany są wyłożone panelami z jodły kanadyjskiej lub ze świerku skandynawskiego. Pod panelami znajduje się warstwa termoizolacyjna, która pozwala zachować ciepło we wnętrzu pomieszczenia. Ściany na zewnątrz mogą być wykonane z dowolnego materiału, niekoniecznie z drewna, mogą być również gipsowe. Bardzo ważna jest również odpowiednia wentylacja wewnątrz sauny, która zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się i wilgotności.