Kilka faktów o leczeniu stwardnienia oraz o samej chorobie

u zachorowania jest przed 40. rokiem życia ? około 10 lat później niż w typowym SM. 85% chorych to kobiety. W Japonii blisko 30% chorych na SM choruje na wzrokowo-rdzeniową formę SM. Forma ta jest podobna do zespołu Devica pod

Kilka faktów o leczeniu stwardnienia oraz o samej chorobie

Epidemiologia choroby Devica z Wikipedii

Zespół Devica u białych stanowi prawdopodobnie poniżej 1% zachorowań na choroby demielinizacyjne centralnego układu nerwowego. Mediana wieku zachorowania jest przed 40. rokiem życia ? około 10 lat później niż w typowym SM. 85% chorych to kobiety.

W Japonii blisko 30% chorych na SM choruje na wzrokowo-rdzeniową formę SM. Forma ta jest podobna do zespołu Devica pod względem wieku zachorowania, obrazów rezonansu, płynu mózgowo-rdzeniowego, występowania przeciwciał przeciw akwaporynie co wskazuje, że może to być ta sama choroba.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_Devica


Zespół Devica

Choroba Devica to schorzenie należące do chorób rzadkich. W związku z tym, że występuje ono bardzo rzadko, jest także mało rozpoznawalne przez społeczeństwo. Czym tak naprawdę jest choroba Devica? Czym charakteryzuje się to schorzenie? Podczas tego niezwykle rzadkiego schorzenia występuje wiele różnych objawów, które mogą wskazywać także na występowanie innych chorób. Jako główne objawy trzeba jednak wskazać na przykład obniżenie czucia czy różnego rodzaju niedowłady. Bardzo trudno jest zdiagnozować tą chorobę tym bardziej, że tak naprawdę nie wiadomo, co i w jaki sposób ją wywołuje. Choroby rzadkie należą bowiem do mniej poznanych przez medycynę schorzeń, jednak ciągle naukowcy pracują nad nimi.


Postęp nauki a leczenie SM

Trzeba przyznać, że nauka jest niezwykle przydatna w pomaganiu osobom cierpiącym z powodu stwardnienia rozsianego. W związku z tym, że badacze odkrywają coraz więcej zależności występujących przy tej chorobie mogą być tworzone coraz to skuteczniejsze nowe leki. Wtedy leczenie jest o wiele bardziej skuteczne.

Trzeba przyznać, że w przypadku stwardnienia rozsianego i tak nastąpił już bardzo duży postęp, jednakże jak do tej pory nie wynaleziono lekarstwa, które zagwarantowałoby pacjentom całkowite wyleczenie. Obecnie leczenie SM opiera się przede wszystkim na minimalizowaniu ryzyka wystąpienia różnych groźnych dla zdrowia objawów, co poprawia komfort życia osób borykających się z tą przykrą chorobą.