Prawnicy, radcy i adwokaci - o prawie

oraz czego można się na nich spodziewać, a w wielu sytuacjach mogą one bardzo zaskoczyć. W zależności od charakteru naszego uczestnictwa w rozprawie, warto poszukać dodatkowych informacji oraz przygotować się do roli, jaką będzie

Prawnicy, radcy i adwokaci - o prawie radca prawny Katowice

Co warto zrobić przed rozprawą?

Jeśli pojawiła się konieczność odbycia rozprawy sądowej, warto odpowiednio się do niej przygotować. Nie każdy wie jak przebiegają tego typu procesy oraz czego można się na nich spodziewać, a w wielu sytuacjach mogą one bardzo zaskoczyć. W zależności od charakteru naszego uczestnictwa w rozprawie, warto poszukać dodatkowych informacji oraz przygotować się do roli, jaką będziemy musieli spełnić. W tym celu warto zasięgnąć odpowiednich porad prawnych, a uzyskać je można w specjalnych poradniach lub kancelariach adwokackich. Zawsze warto korzystać z pomocy sprawdzonych osób, które odznaczają się doświadczeniem i wiedzą, jakiej nie posiadają osoby niezwiązane z prawem. Dzięki temu pójdziemy na rozprawę bez stresu.


Polska - jak wygląda nasze prawo rodzinne?

W Polsce kwestie związane z prawem rodzinnym reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks cywilny i ustawy szczegółowe. Źródłem prawa rodzinnego w ustawodawstwie polskim jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, stanowiący niejako uzupełnienie przepisów Kodeksu cywilnego.

Własną regulację praw rodzinnych zawiera również Traktat konstytucyjny UE, gdzie w rozdziale II zawarte zostało prawo do założenia rodziny i zawarcia małżeństwa, zakaz dyskryminacji, różnorodność kulturową, religijną i językową, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, prawa dziecka, ochrona życia rodzinnego i zawodowego i tym samym prawa te zostały w sposób znaczący rozwinięte, także z punktu widzenia teorii praw człowieka.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rodzinne


Prawo rzeczowe - definicja

Prawo rzeczowe ? dział prawa cywilnego regulujący powstanie, treść, zmianę i ustanie prawa własności i innych praw do rzeczy (w wyjątkowych sytuacjach także nie do rzeczy ? np. użytkowanie prawa). Prawo rzeczowe jest prawem bezwzględnym, czyli skutecznym erga omnes ? wobec wszystkich.

W Polsce kwestie związane z prawem rzeczowym reguluje księga druga kodeksu cywilnego ? Własność i inne prawa rzeczowe ? a także wiele ustaw szczególnych, np. ustawa o księgach wieczystych i hipotece, ustawa o własności lokali, ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów i inne.

Dla polskiego prawa rzeczowego charakterystyczne jest zamknięcie przez ustawodawcę katalogu praw rzeczowych ? tzw. zasada numerus clausus praw rzeczowych: własność, użytkowanie wieczyste, użytkowanie, służebność, zastaw, hipoteka, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rzeczowe