Serwisowany lapek

onstrukcji w stosunku do typowego komputera osobistego, ale z dobrymi możliwościami multimedialnymi. Wczesne komputery osobiste, takie jak IBM PC z 1981 roku, rzadko były używane w zastosowaniach domowych - ich cena była wysoka

Serwisowany lapek

Kwestia komputerów domowych z Wikipedii

Komputer domowy ? mikrokomputer przewidziany do zastosowań domowych (gry komputerowe, multimedia, rozrywka), zazwyczaj o uproszczonej konstrukcji w stosunku do typowego komputera osobistego, ale z dobrymi możliwościami multimedialnymi.

Wczesne komputery osobiste, takie jak IBM PC z 1981 roku, rzadko były używane w zastosowaniach domowych - ich cena była wysoka, a możliwości graficzne i dźwiękowe niewystarczające. Specjalne domowe modele komputerów PC, np. IBM PCjr (1984), też nie zdobyły wtedy dużej popularności.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer_domowy


O diagnozie w serwisie

Diagnoza sprzętu komputerowego po awarii to nie łatwe zadanie nawet dla doświadczonego serwisanta. Czasami odpowiednia diagnoza zajmuje dużo więcej czasu niż sama naprawa, ale niemniej bez niej nie da się dobrze naprawić żadnego komputera.

Do diagnozy w serwisach używa się specjalnego oprogramowania komputerowego, a dla sprzętu różnych mierników i zasilaczy serwisowych. Najtrudniejsze w diagnozie są uszkodzenia mikrochipów na układach scalonych. To zajęcie wymaga dużego doświadczenia i cierpliwości, bo trzeba sprawdzić prawie każde połączenie i styk na płytce.


Wikipedia o płycie głównej

Płyta główna (ang. motherboard, mainboard) ? obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.1

W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych, do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Płyta_główna