W Wikipedii- próba definicji superfood
Nie ma jednej definicji charakteryzującej superfood. Słownik Oxford English opisuje superfood jako "żywność bogatą w składniki odżywcze uważane za szczególnie korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia"2, natomiast słownik Merriam-Webster pomija wszelkie odniesienia do zdrowia i definiuje je jako "super składnik odżywczy żywności, pochodzący z witamin, minerałów, błonnika, przeciwutleniaczy i / lub składniki odżywcze"3. Aby produkt mógł być nazwany superfood powinien zawierać składnik, który ma szczególne właściwości zdrowotne, potwierdzone naukowo. Dietetycy określają superfood jako nieprzetworzone produkty spożywcze, którym przypisywane są cudowne właściwości; które dostarczają do organizmu znaczne ilości witamin, minerałów, substancji bioaktywnych, enzymów, aminokwasów, kwasów tłuszczowych omega-3. Mają one działanie antyoksydacyjne, chronią organizm przed wieloma chorobami, oraz posiadają właściwości lecznicze w przypadku raka, chorób serca, osteoporozy czy miażdżycy a także zwiększają długość życia
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Superfood
Zwiększenie zapotrzebowania na kalorie
Każda aktywność fizyczna, lub wzmożona aktywność umysłowa, skutkuje zwiększeniem zapotrzebowania naszego organizmu na węglowodany i inne składniki odżywcze. Jednak łatwo jest przesadzić z ilością spożywanego wtedy pokarmu, ponieważ nasz organizm będzie chciał jeszcze uzupełnić sobie rezerwę tych składników. Dlatego właśnie dla ludzi chodzących na siłownię poleca się pilnowanie swojej diety, aby efekty ćwiczeń były w ogóle widoczne.
Pomóc może tutaj dietetyk, którego zadaniem będzie ułożenie zbilansowanej diety, dopasowanej do konkretnego trybu życia. Z taką dieta na pewno łatwiej będzie o lepsze efekty, a nasz organizm po jakimś czasie przyzwyczai się do ilości spożywanych kalorii.
Niewłaściwa dieta
Dieta jest jednym z najważniejszych rzeczy w życiu człowieka, niewłaściwa może doprowadzić do wielu problemów ze zdrowiem; np. otyłością, niedoborami minerałów czy witamin. Takie długotrwałe niedobory sieją spustoszenie w naszym organizmie, więc jeżeli mamy jakieś niedobory w minerałach to powinniśmy je jak najszybciej uzupełniać.
Źle dobrana i prowadzona dieta, np. odchudzająca również może mieć nieciekawe skutki dla naszego ciała. Niestety wiele osób samemu chce układać sobie dietę i często jest ona zbyt uboga w kalorie. Wszystko przez logikę sprowadzającą się do: im mniej zjem, tym lepiej. To prawda, że niedobory kalorii w diecie nasz organizm sobie 'odbije' z naszej zebranej tkanki tłuszczowej, jednak nie może się to dziać zbyt szybko. Często przy takiej ekstremalnej diecie cierpi wątroba, nerki oraz układ nerwowy- z powodów niedoborów witamin i minerałów.