szybalski-stomatologia.pl

ę leczeniem zębów oraz jamy ustnej i stawu żuchwowego. Jest to z pewnością prawda, ponieważ mimo różnych nazw i genezy wyrazów, stomatolog i dentysta oznaczają dokładnie to samo. Skąd więc dwie nazwy określające ten sam rodzaj wyk

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Zastanawialiście się może kiedyś, jaka jest różnica między dentystą, a stomatologiem? Obydwa te pojęcia zdają się dotyczyć tego samego, czyli określenia lekarza zajmującego się leczeniem zębów oraz jamy ustnej i stawu żuchwowego. Jest to z pewnością prawda, ponieważ mimo różnych nazw i genezy wyrazów, stomatolog i dentysta oznaczają dokładnie to samo. Skąd więc dwie nazwy określające ten sam rodzaj wykonywanego zawodu? Pochodzenia słowa stomatolog można dopatrywać się w grece, gdzie stoma oznacza usta a logos to nauka. Z kolei słowo dentysta ma nieco inne pochodzenie, mianowicie wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Można by więc pomyśleć, że dentysta zajmuje się zębami, a stomatolog ogólnie jamą ustną, jest to jednak stwierdzenie niezgodne z rzeczywistością. Jedyne, co odróżnia lekarza dentystę od lekarza stomatologa, jest rok ukończenia studiów, ponieważ w związku ze zmianą przepisów w 2002 roku, osoby kończące studia otrzymywały tytuł lekarza dentysty. Kompetencje dentysty, jak i stomatologa są więc takie same.

Znalezienie dobrego dentysty to dzisiaj dosyć trudna, ale bardzo ważna sprawa. O ile ktoś nie lubi chodzić do lekarzy, to bolący ząb zmusza do przełamania oporu i znalezienia odpowiedniego specjalisty. Wtedy zaczyna się problem: niektóre gabinety cieszą się złą sławą - są prowadzone przez starsze pokolenie stomatologów, którzy nie są skłonni dawać znieczulenia, ich praca nie jest już tak solidna jak kiedyś, a gabinety, w których przyjmują, odstraszają starym sprzętem i nie wyglądają na sterylne. Z kolei dentyści, do których naprawdę chciałoby się przyjść, często oferują swoje zabiegi za wygórowane stawki. Co więc robić? Jak mówi stare przysłowie: "Przezorny zawsze ubezpieczony". Zadziałaj więc już dziś! Zapytaj znajomych i krewnych o ich doświadczenia z dentystami w swojej miejscowości. Porównaj ceny. Sprawdź opinie w Internecie. Wybierz gabinet dentystyczny, który wzbudził twoje największe zaufanie, ale najpierw na samą kontrolę. Jest ona przeważnie niedroga lub bezpłatna, więc przynajmniej na wstępie nie poniesiesz wielkich kosztów. Dzięki tym zabiegom, unikniesz stresu związanego z wyborem lekarza, który najprawdopodobniej będzie ci w życiu niezbędny.

Gabinet dentystyczny nie musi być dla ciebie synonimem bólu, dyskomfortu i samych nieprzyjemności. Jako że sama dziedzina stomatologii wyraźnie rozwinęła się i unowocześniła w przeciągu zaledwie kilku ostatnich lat, dziś niemalże większość zabiegów dentystycznych można przeprowadzić w sposób totalnie bezbolesny dla pacjenta. Jeżeli więc wciąż po głowie chodzą ci wizje przerażających dentystów żądnych twojej krwi, oznacza to tylko jedno - chodzi do złych lekarzy, których jak najszybciej powinieneś zmienić. Dobry gabinet to taki, który zaproponuje ci bogatą ofertę zróżnicowanych usług stomatologicznych. W jednym miejscu zajmiesz się zatem każdą częścią swojej jamy ustnej, nie musząc już biegać po lekarzach i prosić o kolejne skierowania na dodatkowe badania i zabiegi. Jeden dentysta sam zdoła o ciebie zadbać. Oczywiście w pewnych przypadkach konieczne będzie skierowanie się również do innych specjalistów, ale mowa tutaj głównie o problemach z wadami zgryzu lub poważniejszych ubytkach wymagających leczenia chirurgicznego.

Próchnica, a może konieczność wykonania protezy zębowej? W takich przypadkach trzeba odwiedzić gabinet dentystyczny. Czy lepiej wybrać się do dentysty na NFZ, a może prywatnie? Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala osobom ubezpieczonym na korzystanie z leczenia stomatologicznego we współpracujących z NFZ gabinetach. Dentysta wykonuje wtedy procedury nieodpłatnie. Niestety, głównym minusem jest mocno zawężony koszyk świadczeń i niższa jakość stosowanych materiałów. Przykładowo, na NFZ nie można wyleczyć kanałowo tylnych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Także nie wykonamy nowocześniejszych protez. Natomiast prywatny stomatolog może zaproponować pacjentom znacznie szerszą gamę usług. Stosowane przez niego nowoczesne narzędzia i materiały także zapewniają lepsze efekty leczenia. Dodatkowym plusem jest brak długich kolejek do skorzystania z usług. Głównym minusem prywatnego leczenia stomatologicznego są koszty. W gabinecie trzeba będzie zostawić od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych zależnie od procedury.

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u stomatologów. Warto więc przyjrzeć się czym próchnica jest, w jaki sposób powstaje i co ją wywołuje. Próchnica zębów jest niczym innym, jak chorobą zakaźną, wywołaną przez określone bakterie, atakującą tkanki twarde zęba. Objawem próchnicy jest demineralizacja substancji nieorganicznych, a następnie proteoliza substancji organicznych z powodu działania kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów z zewnątrz. Sam opis brzmi dość skomplikowanie, ale polega to na tworzeniu się ubytków w zębie w skutek działania bakterii. Przyczynami powstawania próchnicy są aż cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, a są nimi bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny do powstania próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi endodoncja. Natomiast inny dział stomatologii, jakim jest profilaktyka, zajmuje się zapobieganiem powstawania próchnicy.